To rádi kupujete

černý čaj 

černý čaj

Černý čaj Zeleného Draka - nejjemnější čajové vůně z celého světa.

Ať už je to květinově vonící Darjeeling, tmavý, kořeněný Assam nebo jemně trpký, citrusově svěží Ceylon, vždy nás černý čaj okouzlí svou rozmanitostí s každým novým šálkem.

Úspěch z Anglie.

Až do 19. století se v Evropě pil výlučně zelený čaj z Číny. Teprve, když Britové začali vyrábět černý čaj ve svých koloniích, odstartoval nápoj svůj triumfální vzestup v západním světě. Dnes se černé čaje vyrábí po celé zeměkouli. Vedle tradičních pěstitelských zemí jako je Čína, Indie a Srí Lanka se výrobci usadili i v jiných oblastech Asie, jakož i v Rusku, Africe nebo Jižní Americe.

Nejprve zelený čaj. Pak černý čaj.

Pro výrobu se sklízejí zelené čajové listy, které se po ovadnutí svinou. Buněčné stěny popraskají a uvolní se buněčná šťáva. Následuje tzv. fermentace při 35 až 40° C, přičemž se listy kvůli oxidaci zabarví do červeno-hněda až černa. Poté se čaj prudce usuší a buněčná šťáva naschne na lístcích, které se uvolní, až když zalijete čaj vroucí vodou z konvice. Černý čaj obsahuje třísloviny a minerální látky, jakož i vitamíny, éterické oleje a kofein. Účinek kofeinu v čaji je jiný než v kávě, protože kofein z čaje se uvolňuje pomaleji. Třísloviny mají uklidňující účinky na žaludek.

Co musíte vědět o přípravě čaje.

Každý čaj má různě silnou příchuť a musí se proto připravovat individuelně. Čajové listy přelijeme teplou vodou (ale ne moc horkou). Na jeden šálek použijeme zarovnanou čajovou lžičku, na 5 šálků přidáme do konvice jednu polévkovou lžíci. Čím lehčí je čaj, tím kratší by měla být doba louhování. Darjeeling potřebuje jen 2 až 4 minuty. Výrazný sladový Assam potřebuje louhovat 5 minut. Ze zásady platí: čaj, který se louhuje do 2 minut, povzbuzující účinek. Pokud je doba louhování delší jak 5 minut, uklidňující účinek.

Horká koupel osvěží tělo, horký čaj duši.

(Japonské přísloví)

Zobrazeno 1 – 21 z 21 položek
Zobrazeno 1 – 21 z 21 položek

QR kód

Naposledy zobrazené

Žádné produkty

Menu

Porovnat 0